Soru Lucene.Net En İyi Uygulamaları


Lucene.Net'i kullanmanın en iyi yöntemleri nelerdir? veya iyi bir lucene.net kullanım örneği nereden bulabilirim?


34
2018-06-16 15:30


Menşei
Cevaplar:


Lucene ile çalışmaya gidecekseniz, A'dan Z'ye kadar uzanan iyi bir kitap satın alırdım. Lucene çok eğimli bir öğrenme eğrisine sahiptir (bence). Sadece nasıl yapıldığını bilmek değil arama senin bu önemli - aynı zamanda indeksleme o. Basit bir arama yapmak kolaydır, ancak milyonlarca veri kaydından oluşan ve yine de yıldırım hızında hızlı arama yapabilen bir indeks oluşturmak mümkündür ancak oldukça zordur. Bunu öğrenen bir öğretici yok.

Tavsiye ederim Lucene, Aksiyon, İkinci Baskı Michael McCandless, Erik Hatcher ve Otis Gospodnetić tarafından. Lucene ve Lucene.NET için yazılmasa da, bu termonoloji ve api'nin temelde aynı olduğu bir sorun olmamalıdır.

Ancak, sadece kısa bir deneme yapacaksanız, okuyabilirsiniz bu site. İsim herşeyi söylüyor :-)


18
2018-06-16 15:43Lucene'i Action kitabında incelemeliyim ve Lucene'e her şeyi öğrenmek için iyi bir bekarlık olduğunu kabul etmeliyim! Teorik kavramların çoğu Lucene.NET için geçerlidir, ancak kod uygulamaları bazı yaratıcı düşünme gerektirir! - Andrew Siemer
Lucene'deki 2. baskının yeni geldiğini gördüm. Lucene.NET'e daha sonra ya da daha sonra ilk baskısı üzerine herhangi bir düşünce var mı? - Frank Schwieterman


Veriler büyük olduğunda ve okuma için süper hızlı yanıt süreleri gerektiğinde Lucene.NET'i sık sık kullanırız. Genelde sonuçları aramamıza ve elde ettiğimiz sonuçlara sahip olan veri tabanı tablosuna geri dönmemize izin vermemiz için gerekli verileri yapıştırıyoruz. Bu daha sonra bir kullanıcı (bizim durumumuzda) geçmiş katılımlarını kontrol etmek için aramamıza izin verir. Bu sadece bir kullanıcı adı araması değil, o kullanıcının başka bir örneği (farklı bir biçimde de olsa) bulunup bulunmadığını bulmak için çeşitli detaylar üzerinde yinelenen bir aramadır. Bunun bir örneği, kullanıcı kimliğini (bir sistemden), başka bir sistemdeki kimliğini, belki de bir tedarikçi sisteminden bir kimlik, bir flash cookie GUID'i, bir site cookie'si GUID'i vb. Ararız. Ve bir tanımlayıcı bulduğumuz gibi Diğer kullanıcı örnekleri için bu tanımlayıcının diğer örneklerini arayın. Bu, kullanıcıların birçok sistemden birine girişini kaldırmamıza izin verir (herhangi bir sisteme katılımları sadece 24 saatte bir kez izin verildiğinden). SQL'de bu alogrithm (ki ben hakkında belirsiz) sonsuza dek sürecek! Lucene.NET'de bir saniyeden daha az sürer. Lucene, SQL Server'dan daha fazla arama imkanına sahiptir. Bunun berbat olduğu şey, indeksinize yazmak ya da güncellemek. Bu genellikle bir iş olarak yapılır ... hepsi aynı anda. Bununla birlikte, indeksle gerçek zamanlı olarak güncellenmesi gerekiyorsa, kilitli bir şekilde yazıldığından emin olmak için bazı akıllı kodlar yazmanız gerekir (singleton ile sıralamayı düşünün) veya kodunuz çakışacak ve patlayacak!

Lucene.NET'in kitabımdaki kullanımını ele alıyorum (ASP.NET Sosyal Ağ) ve birçok yardım bulabilirsin İşte.


9
2018-06-16 15:50

Lucene.NET uygulamasını açıklayan güzel bir makale var: http://www.ifdefined.com/blog/post/2009/02/Full-Text-Search-in-ASPNET-using-LuceneNET.aspx


3
2018-06-16 15:55

Lucene.NET ile ilgili sorun, standart (java) Lucene gibi aktif bir topluluğa sahip olmamasıdır - bu yüzden Lucene'nin eski bir versiyonunu her zaman etkili bir şekilde çalıştırmak gibi. .NET'i tercih etmemize rağmen, bu nedenle Lucene'in Java versiyonunu kullanmaya karar verdik. Solr'ı da kullanırsanız, entegrasyonu çok kolaydır.


1
2018-06-17 14:11

'Lucene in Action', endekslenmeyi ve nasıl arama yapılacağını öğrenmek için en iyi kitaptır. Hatta gelişmiş arama tekniklerini ve özel analizörleri de kapsar. Kitap Java için olsa da ... Bu kitabı kullanarak .net'te arama ve dizine ekleme işlemini gerçekleştirdim.


1
2017-07-24 07:13

Simon Green, Lucene.Net'i NHibernate uygulamasıyla nasıl çalışması gerektiğine dair üç bölümlük güzel bir diziye sahip. Birinci bölüm diziyi tanıtıyor. Bölüm iki ve üçüncü bölüm Teknik detayları tartışır.

Projem NHibernate kullanmasa da Lucene.Net kod örneklerini çok kullanışlı buldum.


1
2018-02-24 15:26