Soru Joomla'daki bileşenler, modüller, eklentiler ve eklentiler arasındaki fark


Joomla bileşenleri, modülleri, eklentileri ve eklentileri arasındaki fark nedir?


23
2017-09-25 16:09


Menşei


@Daniel A. White - Joomla'nın programlama ile ilgili olmadığı komik ... Bu php - Bryan


Cevaplar:


eklentiler

Eklentiler, belirli olaylara yanıt olarak kodunuzu çalıştırmanızı sağlar; Joomla çekirdek olayları veya kendi kodunuzdan tetiklenen özel olaylar. Bu, temel Joomla işlevselliğini genişletmenin güçlü bir yoludur.

Bileşenler

Bileşenler, içerik yönetim sistemi, iletişim formları, Web Bağlantıları ve benzerleri gibi şablonunuzda görüntülenen temel fonksiyonel birimlerdir. Bunlar genellikle bir şablonun ana içerik alanının merkezinde (şablona bağlı olarak) görüntülenir.

Modüller

Sayfa oluşturma için kullanılan daha hafif ve esnek bir uzantı bir modüldür. Modüller, genellikle daha az karmaşık olan ve farklı bileşenlerde görülebilen, sayfanın küçük bitleri için kullanılır. Bazen modüller çekirdek en son haber modülü gibi bir bileşene bağlanır.

Uzantıları

Eklentiler olarak bilinen bileşenler, diller, modüller, eklentiler ve şablonlar.

Hızlı başlangıç ​​eğitimi.


41
2017-09-25 16:26Mükemmel Andrejs - Bryan
Harika bir açıklama! Teşekkürler - AieshaDot
Mükemmel cevap! - Tim Visée
Güzel başlangıç ​​Andrejs :) - balamurugan
Günümü kurtardım! Teşekkürler - Black User


Bileşenler 

Bir bileşen ayrı bir uygulamadır. Bir bileşeni kendi işlevselliğine, kendi veritabanına ve kendi sunumuna sahip bir şey olarak düşünebilirsiniz.

Dolayısıyla, bir bileşen yüklerseniz, web sitenize bir uygulama eklersiniz. Bileşenlerin örnekleri

 • bir forum
 • bir bülten
 • bir topluluk sistemi
 • bir fotoğraf galerisi

Bunların hepsini ayrı bir uygulama olarak düşünebilirsiniz. Bunların her biri tek başına bir sistem olarak mükemmel bir anlam ifade eder.

Web sitenizin ana bölümünde bir bileşen gösterilecek ve sadece bir bileşen gösterilecektir. Bir menü, farklı bileşenler arasında bir geçişten başka bir şey değildir. Her açık uygulama için bir sekme gördüğünüzde, pencere görev çubuğunuzla biraz karşılaştırın.

Modüller

Modüller, sitenizdeki belirli bilgileri sunan uzantılardır. Zaten mevcut olan bilgileri sunmanın bir yolu. Bu, zaten sitenizin bir parçası olan bir uygulamaya yeni bir işlev ekleyebilir.

Hakkında düşün

 • son makale modülleri
 • giriş modülü
 • menü

Genellikle, her bir web sayfasında bir dizi modülünüz olur.

Bir bileşen ve bir modül arasındaki fark her zaman çok açık değildir. Bir modül bağımsız bir uygulama olarak mantıklı değildir, sadece bilgi sunacak veya mevcut bir uygulamaya işlev ekleyecektir.

Örneğin bir bülten alın. Bir haber bülteni bir bileşendir. Sadece haber bülteni olarak kullanılan bir web siteniz olabilir. Bu mükemmel mantıklı. Bir haber bülteni bileşeni muhtemelen bir abonelik sayfasına sahip olsa da, web sitenizin her sayfasında bir kenar çubuğuna bir abonelik modülü eklemek isteyebilirsiniz. Bu abone modülünü sitenizin herhangi bir yerine koyabilirsiniz. Muhtemelen benimle sadece bir abonelik modülü olan ve gerçek bir haber bülteni bileşeni olmayan bir sitenin oldukça gülünç olacağını kabul edersiniz.

eklentiler

Joomla 1.0.x'te mambotlar olarak adlandırılıyorlardı, ancak Joomla 1.5.x'ten beri eklentiler olarak adlandırılıyorlardı. Bir eklenti, bu bölümün gösterilmesinden önce Joomla'nın bir bölümünde gerçekleştirilen bir işlevdir. Bu bölüm içerik üzerinde, editörde, tüm sistemde, vb. Olabilir. Bu biraz soyut görünebilir, ancak bir örnekle anlayacaksınız.

En eklentilerinden birini alalım Ulti Örnek olarak Joomla: Ulti Reflection. Bu, içerik makalelerinizde kullandığınız görüntülerin bir yansımasını oluşturabilen bir eklentidir. Bunu kullanmak için sadece bir şey koymak zorunda  içeriğinizin içinde. İçerik kullanıcıya gösterilmeden önce Ulti Reflection eklentiyi bulmak için içeriği tarayacak {reflection}  etiket. Etiketi bulursa, etiketi görüntünün ve yansımasının yerini alır.

Web sitenizi bir çok eklentiye koymamaya dikkat edin, çünkü bunların bazıları sitenizi gerçekten yavaşlatabilir.


Üç tür uzantı arasındaki fark hala net değilse, joomla kurulumunuzun yönetici sayfalarına gitmenizi ve bileşenler menüsünü, modül yöneticisini ve eklenti yöneticisini kontrol etmenizi öneririm. Joomla bir dizi temel bileşen, modül ve eklenti ile birlikte gelir. Yaptıklarını kontrol ederek, üç yapı bloğu arasındaki fark netleşmelidir. Resmi Joomla uzantıları sayfasına da bakabilirsiniz. Uzantı kategorilerine göz atın ve siteniz için sahip olduğunuz uzantı olasılıkları hakkında şaşıracaksınız.


15
2017-07-06 05:07Bu gerçekten çok açık! Bunu tam olarak anlamadım: To use this you just have to put something like inside your content. , sonra bir şey kaçırılmış olabilir like? - Walty Yeung


Modüller ve bileşenler bir sayfada görüntülenir.

eklentiler sahnelerin arkasında çalışın ve içeriği başka içeriklerle değiştirmek, arama yapmak, giriş / çıkış fonksiyonları yapmak veya hayal edebileceğiniz gerçekten zor olan herhangi bir şeyi yapmak gibi birçok şeyi yapabilirsiniz.

Sadece her zaman olabilir bir sayfada bir bileşen. Menü öğelerini seçtiğinizde, aslında bir sayfanın görüntülenmesini istediğiniz bileşeni seçersiniz. Bileşen için değişkenler bir kez (veritabanında) depolanır, böylece bileşenin birden fazla örneğini elde edemezsiniz!

Diğer taraftan, modüller birçok kez eklenir. Alabilirsin bir sayfada birçok modül. Aslında, bir sayfada aynı modülün 100 örneğini olabilir. Bir modül için değişkenler her bir örneğe göre saklanır. (veritabanında).

Bu nedenle, joomla şablonlarının bir bileşen için bir yer tutucu ve modüllere yönelik birçok yer tutucuları vardır.

Tek bir sayfaya (menü öğesine) veya seçili sayfalara veya tüm sayfalara bir modül eklenebilir.

Bir menü öğesinin gerçekten bir bileşen seçimi olduğunu unutmayın. Her menü öğesi değişkenleri veritabanında saklar, böylece bileşen ekran ayrıntılarını beslemek mümkündür. Örneğin. içerik bileşeninin hangi sayfa kimliğini göstereceğini belirtir.

Arka uçta, bileşenler birçok arka uç ayarına ve fonksiyona sahip olabilir ve bir modülden çok daha fazlasını "yapabilir".

 • Bir bileşenin örnekleri:

  • com_content (makaleleri görüntüler ...)
  • bülten tahtası
  • bir forum
  • bir site haritası
 • Bir modülün örnekleri:

  • geri sayım saati
  • En çok okunan en iyi 10 içerik
  • bir anket

8
2017-10-07 00:13teşekkürler Bingy. önemli bir sürü bilgi! - Bryan


Bir modül ve bir bileşen arasındaki farkı anlamadıkça, Joomla kurulumunuzu yönetmek çok zor olacaktır.

Modüller Modüller genellikle sitenizdeki bilgileri sunmak için tasarlanmış küçük işlevsellik parçalarıdır. Çeşitli konumlarda bir dizi sayfada birkaç kez görünebilirler. Aksine, bileşenler tamamen karmaşık bir uygulamadır, genellikle karmaşıktır ve bir sayfa varsa ana gövdeye uygulanır. Ayrıca her modül çeşitli sayfalarda görüntülenebilir ve her bir modülün konumu kolayca değiştirilebilir. Bir modülün görüntülendiği menü öğelerini seçmenize izin verilir. Bu işlevin kullanımının iyi bir örneği, hedefli reklamcılıktır. Sitenizde çeşitli bölümler varsa, her bölüm için modül oluşturabilirsiniz. Her modül, bölüm için hedefli bir reklam içerecektir. Artık tüm modülleri göstermek yerine, her zaman, modülün görünürlüğünü, her ilanın yalnızca ilgili menü bağlantılarında görüntüleneceği şekilde özelleştirirsiniz. Standart Joomla modüllerinin tipik örnekleri şunlardır: Ana / Kullanıcı / Üst ve diğer menüler, Son Haberler, Popüler Makaleler, Anketler, Giriş Formu, Sendikasyon Detayları vb.

Bileşenler Öte yandan, bir Joomla bileşeni, yaygın işlevsellik ve yeteneklerle tipik olarak daha karmaşıktır. Bir bileşen sadece bir sayfanın ana alanında görüntülenebilir ve sadece tek bir sayfada (genellikle) gösterilebilir. Bileşenlere bağlantılar genellikle menü öğeleri oluşturarak yapılır. Bileşenler genellikle yapılandırmaları için belirli bir sayfaya veya sayfaya sahiptir.

Uzantıları Joomla uzantıları, Joomla web sitelerinin işlevlerini genişletir. Beş tür uzantı ayırt edilebilir: bileşenler, modüller, eklentiler, şablonlar ve diller. Bu uzantıların her biri belirli bir işlevi ele alır.

Comdev, JomOffers, JomDirectory, JomHoliday 3, JomEstate, JomEvents gibi uzantıların varyasyonlarını sağlayan bir Joomla geliştirme hizmetleri sağlayıcısıdır.

Kaynak: http://comdevjoomla.blogspot.com/


0
2018-04-19 08:22