Soru 30 günlük deneme süresinin uygulanması [kapalı]


Orada indie Mac geliştiricileri için soru:

Kötü olmayan bir şekilde 30 günlük bir deneme süresini nasıl uygularım? Prefs'e bir sayaç koymak bir seçenek değildir, çünkü prefs'i ayda bir kez silmek, ortalama bir kullanıcı için sorun değildir. Sayacın gizli bir dosyaya koyulması, bir yere biraz tehlikeli geliyor - uygulamalar sabit diskimi rasgele dosyalara serperken nefret ettiğim bir kullanıcı olarak. Herhangi bir fikir?


44
2018-01-07 14:54


Menşei


Bir öneri: X tarihinden bu yana 30 gün yapmak yerine, X saat sürekli kullanım hakkında ne dersiniz? 30 günlük bir deneme sürümünden farklı olarak, gerçek zamanlı kullanımın X-saati gerçek zamanlı deneme uygulaması, UI'nız etrafında ilk kez yüzeysel bir görünüm almamdan 31 gün sonra uygulamayı gerçek bir göreve uygulamak için bana zaman bırakacaktır. Bu gerçekten sorunuzu cevaplamıyor (deneme bilgilerinin nereye yerleştirileceği), sadece biraz değiştirir (ne yazılır: ilk fırlatma tarihine karşılık kullanılan dakika sayısı). - Peter Hosey
Steam ile konuşmayı düşünün. İhtiyacınız olan tüm DRM'yi yönetir. - Thorbjørn Ravn Andersen
Yazılımlar geliştirirken config dosyası sürümü ve kayıt defteri tutma sürecini kullandım. Ancak, her ikisi de kullanıcı makineyi biçimlendirir ve yeniden yüklerse kırılır. Makine formatlandıktan sonra son kullanma tarihinden sonra bile 30 günlük deneme kullanılabilir. Ancak, microsoft yazılımlarında, bunlar bir formattan sonra bile kurulamazlar. Hangi mantık olabilir? - Nisha
OpenSSL kullanarak bir uygulama için lisans anahtarının nasıl yapılacağı konusunda Allan Odgaard'ın düzgün bir makalesi var. Lisans anahtarınıza bir son kullanma tarihi ekleyebilir ve her zaman geçerli bir lisans isteyebilirsiniz, ancak web sitenizde 30 günlük lisansları teslim edebilirsiniz. Bir kullanıcı deneme sürümlerini tekrar tekrar talep etmeye devam ederse, en azından bunu sayabilir ve sonunda reddedebilirsiniz. sigpipe.macromates.com/2004/09/05/... - uliwitness


Cevaplar:


Bu konu, kakao-dev posta listesi üzerinde tekrar tekrar ortaya çıkıyor ve uzlaşma cevabı her zaman mümkün olan en basit şeyi yapıyor. Belirlenen bilgisayar korsanları, en fazla mühendisliği olan çözümlerin hepsini kıracaklar. Ve yine de yazılım için ödeme yapmak pek mümkün değil. 80/20 çözümü için gidin:% 20 efor için% 80 etki sağlayan kolay çözüm. Bu durumda, ~ / Library / Application Support / your.app.com / adresine bir şey koyarak. Dosyaları biraz gizlemek istiyorsanız, dosyayı masumca adlandırabilirsiniz. Kullanıcı varsayılanlarını kullanmak da kolaydır.

Ne yaparsan yap, yapamaz MAC adresini veya başka bir donanım kimliğini kullanın. Bir ağ ana dizini olan kullanıcılar (ör. Paylaşılan bir laboratuar ortamında) sizden nefret eder. Donanım kimliklerini kullanmak sadece kötülüktür.

Birisi programınıza aşıksa çok fazla deneme sınırlarınızı kırmaya istekli olduklarını, izin verdiklerini. Özgür yazılım, hiçbir şeyden ve iyi niyetinden (ve belki başkalarına tavsiyede bulunmadan) çok değer verir.

Son olarak, insanların kullanmak istediği yazılımı yazın ve değeri için fiyatlandırın. Fiyatınız iyi bir değerse ve insanlar istemek onu kullanmak için, çoğu insan bunun için ödeyecek.


59
2018-01-07 19:58Karma bir donanım kimliğini kullanmanın neden kötülük olduğunu açıklar mısınız lütfen? - superarts.org


Daha az müdahaleci olan ve normal bir kullanıcının bir aylık dönemde kaldırılması ya da satın alması için kaçınılabilecek bazı şeyleri hayata geçirmeyi öneririm.

  1. Son kullanma tarihini saklayan özel bir seri deneme seri numarası kullanın. Son kullanma tarihini seri numarası içinde saklamak için encrpytion kullanabilirsiniz.
  2. Şimdi, verileri şifrelenmiş biçimde depolayan ve seri numarasını içeren bir yapılandırma dosyası oluşturun.

Ek olarak bu dosyaları yapılandırma dosyasında uygulayın.

  1. Kullanıcı uygulamayı her başlatışında saat / tarih not edin.
  2. Zaman uygulamasının açık olduğunu not edin.

Zaman damgasını günlüğe kaydederek bu geçici çözümlerden kaçınabilirsiniz:

  1. Kullanıcı bilgisayar tarihini tersine çevirirse, uygulamanın o gün zaten çalıştırıldığını bilirsiniz. Kullanıcı, uygulamayı 1 ve 3 günlerde çalıştırdı. Şimdi 30 gün sonra tarihi tersine çevirir ve ayın 2'sine ayarlar. Şimdi yapılandırma dosyası sayesinde, uygulamanın zaten 1 ve 3'te çalıştırıldığını biliyorsunuz, böylece kullanıcı bilgisayardaki tarihleri ​​karıştırdı.
  2. Kullanıcı her defasında uygulamanızı, her defasında ayın 5’ine ayarlayarak uygulamanızı başlattığında diyelim. Uygulamanızın çalışma süresini kaydederek, bir günde toplam saatlerin 24'ü aşması durumunda kullanıcının dalga geçtiğini göreceksiniz.

Uygulamanızın yapılandırma dosyası olmadan yayınlanmadığından emin olun. Bu nedenle, bir dosyada şifrelenmiş seri numarasını gönderirsiniz veya dosya oluşturabileceğiniz seri numarasını girdiğinizde. Seri numarası zaten son kullanma tarihine sahip olduğundan, kullanıcı ayrıca seri numarasını tekrar kullanamaz.

İnternet yolu önermem, çünkü uygulama her seferinde sunucuya bağlanmaya çalıştığında insanlar sinirleniyor. Ayrıca, bazı kişisel verileri kullanıcılarınıza sunucularınıza göndermeye çalıştığınız şüpheli olabilir.

Söylemek istediğim bir şey: Kullandığınız korsanlıkla mücadele tekniği ne kadar güçlü olursa olsun, birileri onu kırmak zorundadır. Uygulamanızı bu adamlar için yapmıyorsunuz. Uygulamanızı yazılımınızı beğenecek ve mutlu bir şekilde satın alacak kişiler için yapıyorsunuz. Bu nedenle, deneme süresi boyunca başvurunuzu çok zorlaştırarak, gerçek müşterileri kaybetmeden korsanlığa karşı korsanlığı önleyin. Tek bir düşünce de, eğer yazılımınız çatlıyorsa, bunun da popüler olduğu anlamına gelir. Yine, görüşler bu konularda farklılık gösterebilir ve hoşlanmayabilir.


24
2018-01-07 17:30

Bunu düşün. Yazılımınızın kaç potansiyel kullanıcısı var, sadece önümüzdeki 30 gün boyunca kullanmak için kaşınıyor mu?

Çok daha normal bir durum olduğundan şüpheleniyorum: Kullanıcılar, sahip oldukları bir problemi çözen yeni bir yazılım paketiyle karşılaşıyor. vardı lifehacker.com gibi bir sitede. Yazılım indirilir, kısaca oynatılır, sonra bir kenara koyulur. Belki de mp3 ripping yazılımı ve o zamanda rip için herhangi bir cd yok. Ya da sadece o gün meşguller, fakat bu yazılımı 'yakında' gözden geçirecekler.

30 gün geçer. Muhtemelen daha fazla. Sadece O zaman bir CD satın alırlar, bir çeşit “problem” ile karşılaşırlar ve hatırlarlar, “aha, indirdiğim deneme sürümü! Onu tekrar nereye koydum? ' Fark etmez. Hiç kullanılmadan, 'deneme' zaman aşımına uğradı.

Benim için o kovaya düşen yazılım araçlarının sayısını sayamıyorum. Bir parça yazılımın bana tavsiye edildiği gün, hayat kadını hakkında olumlu bir inceleme gördüğüm gün, aslında indirdiğim ve girdiğim programı kullanmak / analiz etmek için ihtiyaç duyduğum bir gün - hatta zamana ihtiyacım var.


11
2018-01-07 18:55Mmm, çok iyi bir nokta, teşekkürler. Şimdi, bu uygulama türüne ve ne yaptığına bağlı. Bunu kesinlikle düşüneceğim. - svintus


Yazılımın 30 takvim gününden sonra süresinin dolması kötüdür çünkü bir kişi onu indirirse, bir kez çalıştırır ve sonra bir ay sonra değerlendireceklerine karar verir. Bir dahaki sefere başlattıklarında, bir ay sonra, süresi dolduruyor.

14 lansman veya 120 dakikalık kullanım gibi bir şeyle sınırlı kalıyorum.

Uygulamaya gelince, kullanıcının Tercihler klasöründe, gizlenmiş bir ada sahip bir dosya (gizli veya değil), gitmenin en iyi yolu gibi görünüyor. Dosya sabit diske rastgele yerleştirilmemiş, ancak kullanıcı hangi dosyanın silineceğini kolayca tespit edemiyor.


7
2018-01-08 00:57

En az kötülük yolu, kullanıcıdan bir ay sonra programı silmesini istemek veya bunun için ödeme yapmaktır;)


5
2018-01-07 14:56Maalesef, kullanıcılar kendilerini buna tutmamakla “kötülük” olanlar olurdu.


Müşteri uygulamasından biri için yaptık. Windows için .NET'de yapıldı, ancak aynı ilkeler MAC'de uygulanabilir.

Bahsedilen eckesickle gibi, eğer kullanıcınız internete erişmişse (ya da yapmalıysa), o zaman, ana bilgisayardan başlangıç ​​tarihi denemesinden bazı benzersiz kimliği kaydedecek bir web servisine sahip olabilirsiniz (MAC adresi iyi bir tanesidir). Bununla, kullanıcı ağ kartını her ay etkilemediği sürece programı gerçekten hile yapamaz.

Şimdi, eğer kullanıcı bir sebepten İnternet'e erişemezse, programı ona bağlanana veya ödemesiz bir süre kullanana kadar kapatabilirsiniz. Bu dosya, uygulamanın açıldığı son kez kaydeder. İnternete erişilemediğinde, zaman yazmayı bırakıyoruz (hala bir şey yazıyoruz, böylece kullanıcı dosyanın güncellenmediğini fark etmiyor).

Bir kullanıcı bu dosyanın bilgileri içerdiğini ve sildiğini (veya sahip olduğu bir kopya kullanarak değiştirdiklerini) fark ederse, buna karşı koymanın bir yoluna ihtiyacınız vardır. Başka bir yapılandırma dosyasında başka bir değere sahip olabilirsiniz (her zaman şifrelenmiş) ve tutarlılığı kontrol edebilirsiniz. Kullanıcının hile yapmaya çalıştığını fark ederseniz ne yaparsınız, ancak kullanıcıyı çalışmak için internete bağlamaya zorlarız.

Bir program için aşırı olabilir, ama kesinlikle işe yarıyor.


2
2018-01-07 15:14Neden düşüş var? Güvenliğimde bir kusur varsa, bunu uygulamamızdan birinde uyguladığımızdan beri ne olduğunu bilmek isterim. - David Brunelle
Bir olası sorun, MAC adresini değiştirmenin önemsiz olmasıdır, bu yüzden MAC adresini benzersiz kimliğiniz olarak kullanıyorsanız, korumanız kolayca atlanır. (Cevabını btw düşüren ben değildim) - Chinmay Kanchi
Unutmayın, biz de bilgisayar donanımından başka bir ID kullanıyoruz, ama bir MAC adresini değiştirmek mümkün olduğunu bilmiyordum. - David Brunelle
Evet, sadece değiştirdiğiniz bir kayıt defteri anahtarı. Cihazın yeniden başlatılmasında (veya unuttuğum pencerelerde) yeni MAC adresi "spoofed", ve reg anahtarının olduğu sürece cihaz yeni adresi kullanıyor. Ben de + 1'lisin, senin yaklaşımını beğendim, "her ne olursa olsun onu hackleyeceklerse de kalabalığı rahatsız etmeyecekler". - Anonymous Type
Belki de en büyük sorun şudur: İnternet kapalıysa, sunucunuz kapalıysa veya uygulama yükleme işlemi herhangi bir nedenden dolayı doğrulanamazsa ne olur? O andan itibaren karmaşıklaşıyor. - Jason Fuerstenberg


İndirme sırasında onlara deneme seri numarası verin. Seri numarasını girdiklerinde, sunucunuza bağlanıp son kullanma bilgisine sahip olurlar (herhangi bir ek telefonun evini aramasını önlemek için yerel olarak saklanır ve şifrelenir).

Bu şekilde yaparak, son kullanma tarihi sunucuda kalıcı olarak saklandığından, 30 günlük pencerenizin etrafından dolanmaları oldukça zor olur. Anahtarı silip yeniden girerek uygulamanızın sunucunuza yeniden bağlanmasına ve aynı son kullanma tarihini daha önce olduğu gibi indirmesine neden olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Ya da WinZip'in yaptığı gibi (ya da bunu yapmak için mi?) Yapabilirsiniz: 30 günlük bir deneme yapın ve ne kadar süredir kullandığınızı ve satın aldığınız linkleri gösteren her yükte bir ekran açın.


2
2018-01-07 16:51

Kullanıcımın bilgisayarına yükleyebileceği dışa aktarma verisi dosyasında, yükleme tarihini ve çeşitli kayıt tarihlerini içeren iOS uygulamamın 30 günlük bir edition sürümü sunmaktaydım.

Kullanıcı bir cheapskate ve sadece lite edition'ı yeniden yüklediyse ve verileri yeniden içe aktarmaya çalıştıysa, mantık, tarihten en az birinin 30 günden eski olduğunu ve uygulamanın kurulum tarihini bu tarihten en erken tarihine ayarlayacağını fark edecektir. dosya, tekrar doldurarak yeniden oluşturuluyor.

Tam ücretli sürümde, bu mantık yoktu ve veri dosyası kolayca içe aktarılabilir.

Bu veri geçişinde insanları destekleyen bir acıydı (uygulamalar tamamen birbirinden ayrıldıkları için) ve diğer bazı kullanıcılar lite editörün onlar için yeterli olmadığına karar verdi, böylece hiçbir zaman yükseltmediler.

O zamandan beri edebi baskımı sunmayı bıraktım ve sadece tam baskının fiyatını düşürdüm. Artık potansiyel müşteriler sadece az miktarda ödeme yapmak veya bazı rakip yazılımları bulmak zorunda.

Sonuç olarak, bu kullanıcılara ödeme yapmak için en iyi stratejiydi.


2
2018-04-19 05:06

Bazı donanım bileşenlerinden bir UUID okuyun ve yazılımınızın program başlatıldıktan sonra 30 gün boyunca yüklü olup olmadığını görmek için web hizmetinize bir kontrol yapın.


1
2018-01-07 15:03Ev aramak, gölgeli dosyaları IMHO'dan bırakmaktan daha da kötüdür. - Virgil Dupras
Sence E.T. kötülük de mi? Tercihler olmazsa, programın ilk çalıştırıldığı sırada bir ev aramak ve seri numarası almak gerekir. Bunu yaparken bir UUID göndermede zararı görmüyorum. OP'nin sorduğu şey bu ... - Fredrik E
Zaten mantıklı geliyor, çünkü uygulama yine de faydalı olacak bir internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Bunun bir şekilde kötülük olduğunu sanmıyorum - Kullanıcıdan UUID (örneğin MAC adresi) herhangi bir veri almayacağım. - svintus
Bir kullanıcının MAC'sine erişmenin onların gizliliği konusunda bir istila olduğunu düşünür müsünüz? Bağlandığınız anda herhangi Ağ, etkili bir şekilde MAC'nızı veriyorsunuz. - svintus
@svintus: Normal kullanımda, sadece MAC'ınızı bunun dışında değil yerel ağa yayınlarsınız. - Chris Jester-Young